Lista aktualności Lista aktualności

Iławski Piknik Inspiracji

Zapraszamy do odkrywania tajemnic z lasu przy udziale iławskich leśników

W sobotę, 16 września br. w Iławie odbędzie się już  trzecia edycja Pikniku Inspiracji nad Małym Jeziorakiem. Wydarzenie powstało z myślą o najmłodszych -  dzieciach i młodzieży. To oni właśnie, jak co roku, będą głównymi gośćmi fascynującego świata nauki i nowych technologii.

Ideą pikniku jest popularyzacja wiedzy z dziedzin przyrodniczo-technicznych oraz  nauka poprzez zabawę, a jego celem jest rozbudzanie apetytu na wiedzę wśród młodego pokolenia. Wydarzenie ma  w atrakcyjny sposób zaszczepiać nowe pasje i inspirować. Dlatego też tegorocznej trzeciej już edycji Pikniku przyświeca hasło" Pasje od kuchni" a na  postać Inspiratora wybrana została Maria Skłodowska-Curie.

W tym roku swoją obecność na Pikniku zapowiedziało już kilkanaście Studenckich Kół Naukowych  z renomowanych uczelni całego kraju. Stoisko każdego z nich będzie zachęcać uczestników do zapoznania się z ich dziedziną nauki i zaproponuje inna atrakcje. Nowością
w tym roku będzie uporządkowanie stoisk według stref: Powietrze czyli humaniści, Woda - strefa wodniaków, Ziemia - czyli nauki ścisłe: ekonomiści i mundurowi oraz Ogień czyli artyści i sportowcy.

Będziemy tam też i my!

W ramach pikniku przygotowujemy dwa stanowiska tematyczne. Będzie nas można znaleźć w strefie malucha oraz nad małym Jeziorakiem, tam zapraszamy pozostałych.

Zapraszamy na odkrywanie tajemnic z lasu z profesjonalnymi przewodnikami czyli leśnikami. Co będzie można zrobić na naszym stoisku? Oto kilka z propozycji: nauczymy się rozpoznawania drzew, sprawdzimy jak zmierzyć drzewo rosnące i to które zostało już ścięte. Będziemy badali czy drewno wydaje dźwięk oraz w jaki sposób różni się twardość drewna w zależności od gatunku. Będzie można stanąć do rywalizacji na skok w dal ze zwierzętami. Nie zabraknie konkursów dotyczących lasu oraz jego mieszkańców. Zaprosimy do odkrywania przyrody przez siłę swoich zmysłów na specjalnie przygotowanej ścieżce sensorycznej.

Młodszych zapraszamy do strefy malucha. Tam przez rysowanie, zgadywanie, układanie klocków i innych zabaw będziemy uczyć się elementarnych pojęć dotyczących lasu.

Zapraszamy też na mały pokaz od „nasionka do drzewa” oraz do wspólnego posadzenia Dęba inspiracji.

 

Szczegółowy program oraz pozostałe informacje można uzyskać na stronie piknikinspiracji.pl