Lista aktualności Lista aktualności

Iławski Piknik Inspiracji

Odkrywaliśmy tajemnice z lasu razem z uczestnikami pikniku naukowego

W sobotę, 16 września br. w Iławie odbyła się już  trzecia edycja Pikniku Inspiracji nad Małym Jeziorakiem. Wydarzenie powstało z myślą o najmłodszych -  dzieciach i młodzieży. To oni właśnie, jak co roku, byli głównymi gośćmi fascynującego świata nauki i nowych technologii.

Ideą pikniku jest popularyzacja wiedzy z dziedzin przyrodniczo-technicznych oraz  nauka poprzez zabawę, a jego celem jest rozbudzanie apetytu na wiedzę wśród młodego pokolenia. Wydarzenie ma  w atrakcyjny sposób zaszczepiać nowe pasje i inspirować.Tegorocznej trzeciej już edycji Pikniku przyświecało hasło" Pasje od kuchni" a na  postać Inspiratora wybrana została Maria Skłodowska-Curie.

W tym roku swoją obecność na pikniku zaznaczyło kilkanaście Studenckich Kół Naukowych z renomowanych uczelni całego kraju. Stoisko każdego z nich zachęcało uczestników do zapoznania się z konkretną dziedziną nauki poprzez różnorodne atrakcje. Były, więc chemiczne doświadczenia z wybuchami, zaawansowane konstrukcje z klocków lego, czy  mikro roboty, którymi można było samemu sterować. Nowością w tym roku było uporządkowanie stoisk według stref: Powietrze, czyli humaniści, Woda - strefa wodniaków, Ziemia - czyli nauki ścisłe: ekonomiści i mundurowi oraz Ogień, czyli artyści i sportowcy.

Byliśmy tam też i my!

W ramach pikniku przygotowaliśmy dwa stanowiska tematyczne. Można nas było znaleźć w strefie malucha oraz nad małym Jeziorakiem, gdzie przygotowaliśmy atrakcje dla pozostałych.

Odkrywaliśmy tajemnice z lasu z profesjonalnymi przewodnikami, czyli leśnikami. Co robiliśmy: uczyliśmy się rozpoznawania drzew, sprawdzaliśmy jak zmierzyć drzewo rosnące i to, które zostało już ścięte. Badaliśmy czy drewno wydaje dźwięk oraz w jaki sposób różni się twardość drewna w zależności od gatunku. Można było stanąć do rywalizacji na skok w dal ze zwierzętami. Nie zabrakło konkursów dotyczących lasu oraz jego mieszkańców. Zaprosiliśmy do odkrywania przyrody przez siłę swoich zmysłów na specjalnie przygotowanej ścieżce sensorycznej.

Młodszych zaprosiliśmy do strefy malucha. Tam przez rysowanie, zgadywanie, układanie klocków i innych zabaw uczyliśmy się elementarnych pojęć dotyczących lasu.

Punktem kulminacyjnym był mały pokaz od „nasionka do drzewa” oraz  wspólne sadzenie Dęba inspiracji.

 

Szczegółowe relacje można prześledzić na stronie piknikinspiracji.pl