Lista aktualności Lista aktualności

Informacja w sprawie budowy nowego biura

W związku z ewidentną manipulacją, jaką umieścił na facebooku profil „Nasze Lasy”, postanowiliśmy odnieść się do napisanych tam półprawd i kłamstw. Postaramy się w jasny i czytelny sposób uświadomić zarówno czytelnikom, jak i osobom komentującym wpis, że zarówno treść wpisu, jak i komentarze nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. A zatem:

Manipulacja nr. 1: „W Iławie wycięli las pod budowę…”: Podejmując decyzję o budowie wybraliśmy takie miejsce, w którym budowa spowoduje jak najmniejsze straty dla lasu, a jednocześnie nie utrudni dostępu dla osób nas odwiedzających. Począwszy od przedszkolaków, poprzez wielu różnych interesantów, skończywszy na przedstawicielach świata nauki. Miało być poza miastem, ale możliwie najbliżej. Miejsce to jest na obrzeżach miasta (nie w środku lasu), mieszkańcy Iławy znają to miejsce doskonale. Od lat nic tam nie rosło oprócz stert śmieci, które regularnie sprzątaliśmy. Aby spełnić wymogi prawne dotyczące odległości zabudowań od lasu, wycięliśmy kilkadziesiąt rachitycznych sosen. W sumie 144 metry sześcienne drewna o niskiej jakości technicznej. Nikt nie wycinał hektarów lasu. Na zdjęciach znajduje się widok miejsca przed i po przekazaniu terenu pod budowę.

Manipulacja nr 2: „W mpzp na tym terenie obowiązuje zakaz budowy”: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakazuje budowy na terenach leśnych, ale z wyjątkiem budowy obiektów związanych z gospodarką leśną. Sami sobie tego nie wymyśliliśmy, wynika to z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Manipulacja nr 3: „W ostatnim przetargu wybrano ofertę za 8 020 947 zł, mimo że inna firma złożyła niższą ofertę na 7 890 000 zł.”: Przetarg na budowę został przeprowadzony w oparciu o prawo zamówień publicznych, które w art. 91 mówi, że cena jako kryterium wyboru oferty może stanowić maksymalnie 60%. Pozostałe, pozacenowe kryteria oceny ofert (okres gwarancji i rękojmi) spowodowały, że oferta nieznacznie droższa stała się dużo atrakcyjniejsza. Zgodnie z prawem. Na marginesie: to był szósty przetarg, wszystkie poprzednie były unieważniane ze względu na zbyt drogie oferty.

 Manipulacja nr 4: „Budynek będzie miał 2 piętra + poddasze”: To już jest kłamstwo. Budynek będzie miał parter i poddasze użytkowe.

Manipulacja nr 5: „Powierzchnia użytkowa wyniesie 1100 m2”: Na tej powierzchni oprócz pomieszczeń biurowych będą kancelarie trzech leśnictw, sala konferencyjna i cała masa pomieszczeń technicznych, które ze względu na różne wymagania budowlane są niezbędne.

Manipulacja nr 6: „Obecna siedziba Nadleśnictwa Iława, mieszcząca się przy ul. Królowej Jadwigi, zostanie sprzedana”: Obecna siedziba, pokazana na załączonym do wpisu zdjęciu, tylko w połowie jest biurem. Druga połowa to są mieszkania prywatne. Obecna siedziba to ponad stuletni budynek, z popękanymi ścianami, drewnianymi stropami, brakiem możliwości dostosowania go dla osób niepełnosprawnych, starymi instalacjami, ciasnymi pomieszczeniami, brakiem jakichkolwiek pomieszczeń socjalnych, ograniczeniami konserwatorskimi oraz linią kolejową Gdańsk – Warszawa za ścianą. Długo można tak wymieniać. Sami się czasami zastanawiamy, kiedy Dział techniczny spadnie razem ze stropem do Działu administracyjnego. I ile czasu jeszcze musielibyśmy się wstydzić za warunki, w jakich przyjmujemy naszych gości?

Mamy dwudziesty pierwszy wiek. Siedzibę z początków wieku dwudziestego. Czy zbudowanie nowej siedziby, zgodnie z przepisami, porządnie i solidnie jest powodem do krytyki? Dzisiejsze leśnictwo jest dziedziną interdyscyplinarną, pracują tu fachowcy z wielu dziedzin. Siedząc „jeden drugiemu na plecach” nigdy nie będzie dobrze. A zdaje się, że społeczeństwo oczekuje od nas dobrej, solidnej pracy. Do tego potrzebne są warunki. Warunków w obecnej siedzibie niestety nie mamy.