Lista aktualności Lista aktualności

Inspirowaliśmy przyrodą

Leśnicy z Iławy na Pikniku Inspiracji

W sobotę, 15 września br. w Iławie odbyła się czwarta edycja Pikniku Inspiracji nad Małym Jeziorakiem. Wydarzenie powstało z myślą o najmłodszych -  dzieciach i młodzieży.

Ideą pikniku jest popularyzacja wiedzy z dziedzin przyrodniczo-technicznych oraz  nauka poprzez zabawę. Wydarzenie ma w atrakcyjny sposób zaszczepiać nowe pasje i inspirować do zgłębiana wiedzy z różnych dziedzin. Tegorocznej edycji Pikniku przyświecało hasło "Moc elektryczna jest wszędzie w nieograniczonych ilościach”, a na  postać Inspiratora wybrany został twórca tych słów, czyli Nicola Tesla.

W tym roku swoją obecność na pikniku zaznaczyło kilkanaście Studenckich Kół Naukowych z renomowanych uczelni całego kraju. Stoisko każdego z nich zachęcało uczestników do zapoznania się z konkretną dziedziną nauki poprzez różnorodne atrakcje. Były, więc chemiczne doświadczenia z wybuchami, zaawansowane konstrukcje z klocków lego, czy  mikro roboty, którymi można było samemu sterować. A wszystkie atrakcje zintegrowane w strefach: Powietrze, czyli humaniści, Woda - strefa wodniaków, Ziemia - czyli nauki ścisłe: ekonomiści i mundurowi oraz Ogień, czyli artyści i sportowcy.

Byliśmy tam też i my!

Odkrywaliśmy tajemnice z lasu z profesjonalnymi przewodnikami, czyli leśnikami. Co robiliśmy: uczyliśmy się rozpoznawania drzew, sprawdzaliśmy jak zmierzyć drzewo rosnące i to, które zostało już ścięte. Badaliśmy czy drewno wydaje dźwięk oraz ćwiczyliśmy trudną sztukę współpracy podczas przecinania drewna piłą „moja –twoja”. Można było stanąć do rywalizacji na skok w dal ze zwierzętami. Nie zabrakło konkursów dotyczących lasu oraz jego mieszkańców. Zaprosiliśmy do odkrywania przyrody przez siłę swoich zmysłów na specjalnie przygotowanej ścieżce sensorycznej.

Punktem kulminacyjnym naszych aktywności był mały pokaz dotyczący ważnej roli, jaką pełnią lasy w retencjonowaniu wody. Zainspirowaliśmy uczestników do idei sadzenia lasu przez posadzenie kolejnego drzewka w parku miejskim. Obok zeszłorocznego Dębu Inspiracji rośnie teraz również Buk Inspiracji.

Szczegółowe relacje można prześledzić na stronie piknikinspiracji.pl