Lista aktualności Lista aktualności

Las bez tajemnic

To już XI edycja konkursu na pograniczu trzech nadleśnictw

Sygnałem łowieckim pt. „Zbiórka myśliwych”, który zabrzmiał 16 maja 2018 roku rozpoczęto konkurs wiedzy o leśnictwie i łowiectwie. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu, który odbył się pod wiatą edukacyjną „Jarzębinka” na terenie leśnictwa Grabiny Nadleśnictwo Brodnica były drzewa i krzewy leśne.

W konkurencyjne szranki stanęli reprezentacji 22 szkół podstawowych z terenu Powiatów Nowomiejskiego i Brodnickiego. Organizatorzy: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Brodnicy, Nadleśnictwa Jamy, Iława i Brodnica oraz Porozumienie Kół Łowieckich „Kult św. Huberta” w Brodnicy co roku obserwują większe zaangażowanie i rosnącą liczba uczestników.

Jak Pwiedział Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica Henryk Kapusta: To ważne, abyśmy codziennie pamiętali o ojczystej przyrodzie. Właściwe i racjonalne gospodarowanie jej zasobami to podstawa trwałości gospodarki leśnej – jedynej gospodarki opartej na surowcu odnawialnym, jakim jest drewno. Surowcu, który jest niezbędny dla gospodarki narodowej, daje pracę setkom tysięcy polskich rodzin.

W tym roku dodatkową konkurencją było przygotowanie zielnika złożonego z wysuszonych pędów drzew leśnych. W części głównej konkursu uczniowie indywidualnie rozwiązywali przygotowany test dotyczący drzew i krzewów a także łowiectwa, następnie już w parach rozpoznawano drzewa i krzewy na podstawie naturalnych eksponatów.   

Podczas prac komisji oceniającej poziom wiedzy uczestników konkursu, młodzież  miała okazję skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji. Można było zobaczyć prezentację z użyciem żywych ptaków drapieżnych, przygotowaną przez  Pana Mateusza Kowalke. Pokaz umiejętności tych zwierząt, ich sprawność i elegancja w locie, a nawet sama możliwość przebywania w tak bliskiej odległości wprawiły wszystkich w zachwyt.

Chętni jak zwykle mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. Dla ciała zaś każdy znalazł pokrzepienie przy grillu, ognisku lub kociołku z grochówką.

 

W ostatecznym podsumowaniu wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce  Szkoła Podstawowa w Lipinkach

II miejsce Szkoła Podstawowa w Bielicach

III  miejsce Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brodnicy

III miejsce Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu

Tytuł „Czarodzieja lasu” zdobyła Natalia Niczyporuk z Lipinek