Lista aktualności Lista aktualności

Sezon na pożary rozpoczęty!

Po wielu upalnych dniach z temperaturami dochodzącymi do 40°C, w nocy z 28 na 29 czerwca, w leśnictwie Rodzone, rozpoczęliśmy tegoroczny sezon pożarów.

Zgłoszenie do Punktu Alarmowo – Dyspozycyjnego wpłynęło o godzinie 00:40. Zgłaszający czuł dym, nie potrafił jednak zlokalizować ognia. Przybyły na miejsce leśniczy również nie był w stanie określić miejsca pożaru, dym snuł się po ziemi. Po kilkunastu minutach poszukiwań udało się zlokalizować ogień, okazało się, że pali się w środku lasu, w miejscu raczej mało uczęszczanym, szczególnie w porze nocnej. Poszukiwania prowadzone były na granicy dwóch powiatów: Iławskiego i Nowomiejskiego, a ponieważ nie wiedzieliśmy początkowo, w którym miejscu się pali, otrzymaliśmy pomoc z obu Komend Powiatowych PSP – z Iławy i Nowego Miasta Lubawskiego. W sumie 12 jednostek straży pożarnej, zawodowej i ochotniczej. Dzięki sprawnym działaniom strażaków spaleniu uległo tylko 40 arów ściółki leśnej w 60 – letnim lesie. „Tylko”, ponieważ wysokie temperatury, brak opadów od wielu dni oraz pora nocna to idealne warunki do rozprzestrzeniania się pożaru. Dodatkowo w tym fragmencie lasu rośnie sporo świerków, po których pożar łatwo mógł przenieść się w korony drzew przechodząc w pożar wierzchołkowy, a taki rozwija się już bardzo szybko i może strawić wiele hektarów lasu. 

Ostatnie dni obfitowały w opady, zagrożenie pożarowe znacznie się obniżyło. Mimo to, jak zawsze w okresie wiosenno – letnim apelujemy i prosimy o maksymalną ostrożność podczas przebywania w terenach leśnych.

Na zakończenie, jak zawsze, słowa uznania i podziękowania dla strażaków, na których zawsze możemy liczyć. Późna pora, dni wolne od pracy, a strażacy jak zawsze niezawodni. Dziękujemy!