Lista aktualności Lista aktualności

Wycieczka starą granicą polsko-niemiecką

Internetowe Muzeum Iławy zorganizowało wycieczki po starej granicy polsko-niemieckiej.

Pomysłów na świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości nie brakuje. Nie w całej Polsce można jednak obchodzić tę wyjątkową rocznicę w tak niecodzienny sposób. Na 2 i 3 czerwca  zaplanowano dwie wycieczki po starej granicy polsko-niemieckiej. I to po takich jej odcinkach, które w okresie między 1918 a 1939 roku w  sposób szczególny przyciągały uwagę wojska, wywiadu i celników.

Dziś rzeka Drwęca na odcinku między wsiami Raczek i Rodzone w powiecie iławskim wyznacza granicę między dwoma gminami, ale jeszcze 80 lat temu był to pilnie strzeżony odcinek granicy państwowej. Podobnie było w przypadku północnego brzegu jeziora Radomno - obecnie to już tylko granica między dwoma powiatami, gdzie dziś nic nieprzypomina o tym, że w 1920 roku to tamtędy Polacy przemycali broń i materiały wybuchowe na tereny plebiscytowe, a w 1933 roku to w tamtych okolicach polski wywiad przeprowadził śmiałą akcję, która uchroniła przed represjami dziesiątki zdekonspirowanych agentów. O tych i o wielu innych wydarzeniach z lat 1918-1939 było można usłyszeć w trakcie dwóchwycieczek pieszo-autokarowych, które odbyły się 2 i 3 czerwca. Wszystko po to, by w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości w niecodzienny sposób przypomnieć o zapomnianych epizodach z historii dawnego polsko-niemieckiego pogranicza, lokalnych bohaterach, którzy ryzykowali zdrowie i życie, by walczyć o Polskę, ale też o tym, jak w tych specyficznych warunkach funkcjonowali zwykli mieszkańcy.

Organizatorem “Wypraw wzdłuż starej granicy polsko-niemieckiej” było Internetowe Muzeum Iławy - www.ilawasprzedlat.pl. przy współpracy z Nadleśnictwem Iława oraz Fabryką Historii. Patronat honorowy nad “Wyprawami wzdłuż starej granicy polsko-niemieckiej” objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wydarzenie objęte zostało też patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Projekt realizowany był w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Patronami medialnymi wypraw byli portale historia.org.pl oraz zdziennikaodkrywcy.pl. W rolę przewodników niezmiennie wcielili się regionaliści:
Michał Młotek i Dariusz Paczkowski - dwukrotni laureaci konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie i twórcy nagradzanego cyklu wycieczek “Historia jednej ulicy”.


Na szczegółową relację w wycieczek zapraszamy na stronę Internetowego Muzeum Iławy - www.ilawasprzedlat.pl.