Asset Publisher Asset Publisher

Posadziliśmy 1000 drzew na minutę

Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc.

Zgodnie z prawidłową gospodarką, w miejscach gdzie wycięto drzewa, leśnicy mają obowiązek posadzenia nowych sadzonek w przeciągu pięciu lat. Oprócz terenów odnawianych, czyli tam gdzie wykonano zrąb, gdzie wycięto drzewa, młode drzewka sadzi się również na terenach dotychczas nieporośniętych lasem, tj. na nie użytkach, łąkach, pastwiskach, itp.

26 kwietnia na terenie leśnictwa Smolniki odbyło się wielkie sadzenie lasu. Przy wspaniałych okolicznościach pogody posadziliśmy młode dęby i buki.  Sadziły z nami przedszkolaki: grupa Biedronki z Iławskiego Przedzkola Pluszak, podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Iławie, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, szkół, przedszkoli, przedstawiciele służb mundurowych, kół łowieckich oraz Zakładów Usług Leśnych, a także spore grono sympatyków lasu, którzy postanowili spędzić czas na łonie natury. Zapraszamy do prześledzenia fotograficznej relacji.

W Nadleśnictwie Iława co roku sadzi się około 50 ha lasu. Sadzimy przede wszystkim sosny, dęby, buki, świerki, modrzewie, lipy, i inne drzewka wyhodowane w naszej szkółce leśnej w Gardynach. Część sadzonek pochodzi z hodowli kontenerowej, te sadzonki mają specjalnie zabezpieczony system korzeniowy, są silne, dobrze odżywione, dzięki czemu mają większe możliwości na przyjęcie się i wzrost w nowo posadzonych miejscach.

Dzięki temu powierzchnia lasów w Polsce ciągle zwiększa się. Lesistość w Polsce wynosi obecnie ok. 30 proc., a tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21 proc. Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa w Nadleśnictwie Iława sadzimy ok. 15 młodych. W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział innych gatunków niż sosna, głównie liściastych. Leśnicy odchodzą od monokultur, to oznacza, że dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu.