Asset Publisher Asset Publisher

Kto ogryza pędy w Nadleśnictwie Iława?

Na terenie Nadleśnictwa Iława, występuje największy ssak z rodziny jeleniowatych.

W Iławskich lasach, przy odrobinie szczęścia, możemy napotkać Łosia.

Do takiego spotkania doszło dziś rano, kiedy to Nadleśniczy Nadleśnictwa Iława Anna Krzyżanowska, w drodze do pracy „przyłapała” samca łosia, zwanego bykiem, na zgryzaniu pędów buka oraz borówki.

Jako dowód spotkania, Pani Nadleśniczy nagrała filmik który zamieszczamy poniżej.

Łosie to największe ssaki parzystokopytne z rodziny jeleniowatych, żyjące w Polsce, a ich waga może dochodzić nawet do 400 kg. W roku 2018, liczebność łosi na terenie całego kraju szacowana była na około 23 tysiące osobników i corocznie zwiększa się o około 2 tysiące. Łosie powodują szereg szkód w drzewostanach, poczynając od zgryzania, łamania, spałowania, a kończąc na wydeptywaniu i wyrywaniu młodych drzewek. Dorosłe osobniki potrzebują dziennie około 20 kg pożywienia. W lecie najczęściej żywią się trawami, roślinami wodnymi, pędami i liśćmi drzew oraz roślinami zielnymi, zimą zaś, najchętniej zjadają pędy krzewów i drzew oraz młodą korę.

Zachęcamy do poszerzania wiedzy na temat tego pięknego zwierzęcia, jednak ze względu na jego gabaryty oraz brak strachu wobec ludzi, zalecamy ostrożność przy spotkaniach w lesie.