Asset Publisher Asset Publisher

To rykowisko słyszała cała Iława!

Za nami piąta edycja tej niezwykłej imprezy. W wydarzeniu udział wzięły koła naukowe, grupy artystyczne, służby mundurowe oraz wielu, wielu innych.

21 Września w Iławie odbył się Piknik Inspiracji nad Małym Jeziorakiem. Tegorocznym inspiratorem był wielki uczony Albert Einstein. Impreza podzielona była na 6 stref: ognia, wody, powietrza, ziemi oraz relaksu. Podczas imprezy można było zapoznać się z nowinkami techniki z różnych dziedzin nauki, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Koła Naukowe pokazały doświadczenia chemiczne, nowoczesne maszyny i elektronikę, którą znaczna większość gości widziała po raz pierwszy. Artyści inspirowali sztuką, wszyscy odwiedzający mogli sprawdzić się podczas warsztatów i zaprezentować swoje umiejętności w praktyce. Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna oraz WOPR zademonstrowali sprzęt który służy im w wykonywaniu codziennych obowiązków, opowiedzieli o swojej pracy oraz przypomnieli dzieciom i młodzieży jakich zasad należy przestrzegać żeby uchronić siebie i swoich bliskich od niebezpieczeństw. Równolegle z piknikiem inspiracji w Iławie odbywały się Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym, które można było podziwiać jednocześnie bawiąc się na pikniku.

"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona"                                 Albert Einstein

Nad Małym Jeziorakiem nie zabrakło również Iławskich leśników!

Nasze przepełnione lasem stoisko można było odnaleźć bez problemu idąc w kierunku śpiewu ptaków i ryczenia jeleni!

Dla gości przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, zabaw oraz konkursów. Maluchy bawiły się świetnie kolorując mieszkańców lasu i przybijając pieczątki. Dzieci w wieku szkolnym musiały zmierzyć się z rozpoznawaniem tropów zwierząt, wykazać się wiedzą w temacie recyklingu oraz odpowiedzieć na pytanie: jak długo rozkładają się śmieci? Dla młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy rozpoznawanie próbek drewna, pędów drzew oraz sprzętu używanego przez leśników w dawnych czasach.

Ogromnym zainteresowaniem wszystkich grup wiekowych cieszyła się również konkurencja przerzynki drewna, ręczną piłą „moja-twoja” która była idealną receptą na chłodny dzień i zimne dłonie.

Kiedy już wszyscy goście zapoznali się z atrakcjami oferowanymi przez wystawców, Nadleśnictwo Iława zaprosiło małych i dużych wielbicieli przyrody do amfiteatru. Na scenie w prezentacji pomógł nam Burmistrz Miasta Iławy Pan Dawid Kopaczewski, który wraz z nami pokazał, jak las wpływa na retencjonowanie i oczyszczanie wody opadowej. Kolejnym punktem, nazwanym tajemniczo „zimne ognie z lasu”, było wyjaśnienie co to jest „drzazga”, jak powstaje oraz do czego możemy ją wykorzystać.

Na zakończenie, gdy zimne ognie zgasły, zrobiło się baardzo głośno! Nikt nie przeszedł obok sceny obojętnie, a to za sprawą Mistrza Polski w wabieniu jeleni, który wraz ze swoją uzdolnioną córką Julią zaprezentował nam tę szlachetną sztukę. Wisienką na torcie była piosenka o rykowisku, napisana i wykonana w całości przez Julkę.

Po scenicznym widowisku leśników, tradycyjnie przyszedł czas na posadzenie drzewa. Graba inspiracji posadziliśmy wraz z Panem Burmistrzem Dawidem Kopaczewskim i mieszkańcami Iławy.

Tym miłym, leśnym akcentem, zakończyliśmy nasz udział w piątej edycji Pikniku Inspiracji i...już przygotowujemy dla Was nowe atrakcje na edycję szóstą! Do zobaczenia za rok!